Retro frézy.

Posted: 15.4.2014 in Nezařazené

staré frézy II_Fotor

Na svých cestách po Vašich dílnách občas při debatách o nástrojích, které potřebujete pro svou výrobu nebo o novinkách v dřevoobráběcích nástrojích, přijde řeč na Vaše řemeslnické začátky. Rádi se pochlubíte tradicí truhlaření ve Vaší rodině. Ta někdy sahá i několik generací zpět, občas třeba jen s přerušením v době socializmu. A tak se Vám, když jste měli trochu štěstí, zachovalo i nějaké to vybavení po předcích. Tyto debaty mě velmi baví a vždy se něco zajímavého dozvím. Rád se podívám na staré profilovací hoblíky, dláta, svěrky… a podebatuji o tom, jak jim dát zpět jejich krásu, a tak trochu opráším i své původní řemeslo restaurátora nábytku.
Čas od času se setkávám i s nástrčnými frézy, které si někteří truhláři nechali vyrobit dle svých představ v době, kdy na trhu nebyla takřka žádná nebo jen omezená nabídka. To je i případ těchto zobrazených fréz, které jsem měl možnost si zaznamenat. Údajně se jedná o výrobu jednoho neznámého zámečníka z Berounska. A podle jejich majitele jsou staré 40 let.
Viděl jsem už nějakou řádku více či méně povedených fréz dělaných „na koleni“ a tyhle já považuji za vydařené. Jediné, co mě trochu zrazuje od data výroby, je ta stavitelná žiletková fréza.
Máte v dílně nebo doma podobný nástroj nebo přímo ten samý?
Pomůžete mi ho časově identifikovat? Na frézách je kromě otáček a průměru i nápis „JIKR“. Frézy mají tělo z ocele.
Máte i Vy podobný kousek? Tak se pochlubte. Pošlete mi jeho fotku s popisem a historií, kterou znáte. Chtěl bych pak z těchto obrázků a popisů udělat malou retro vzpomínku na zručnost předků.
Předem děkuji za Vaše příspěvky a podněty, které můžete posílat na adresu: bares@habilistools.cz.
S pozdravem
Bareš
Tým HabilisTools

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s