Deset tipů pro čisté frézování stopkovými frézami díl I.

Posted: 14.5.2014 in Novinky k nástrojům

Díl I.

Na našem trhu je nyní v nabídce mnoho stopkových fréz od různých výrobců a dodavatelů. Stopkové frézy patří dnes k nedílné součásti každé dílny od „kutilů“ až po velké výrobní provozy. Jsou nenahraditelnými pomocníky při ručním ale i strojním frézování dřeva, DTD, umělého kamene, plastů, vrstvených materiálů a podobně.
Není však fréza jako fréza. A záleží jen na Vás, pro jakou značku nebo prodejce se rozhodnete.
Je obecnou pravdou, že vždy dostanete takovou kvalitu, jakou si zaplatíte. Tak například sada patnácti stopkových fréz v úhledném hliníkovém kufříku neznámé značky stojí v nejmenovaném obchodě pro řemeslníky se znakem bobra 420,- Kč. A v porovnání k tomu jedna drážkovací stopková fréza značky FREUD se dá pořídit od 390,- Kč. Uznejte sami, že tak dramatický finanční rozdíl se také zákonitě musí odrazit na kvalitě frézování a životnosti nástroje.
V tomto díle se zaměříme na to, podle čeho si vybrat kvalitní nástroj, když nás do očí netrkne ani cena. Podíváme se tedy společně na konstrukci fréz podrobněji.

Tělo frézy v popisu:
Nový obrázek

Dřík stopkových nástrojů do horních fréz se nejčastěji prodává v průměrech 6, 8, 10 a 12 mm.
Je tedy důležité si vybírat nejprve podle maximálního průměru stopky, který lze upnout do Vaší horní frézky a ty jsou nejčastěji v rozmezí 6-8 a 6–12 mm.
Tím se nám pak otevírá škála možností tvarů, velikostí a průměrů stopkových fréz. Pozor ale na to, že některé tvary a velikosti stopkových fréz lze sice upnout do horní frézky, ale ta pak musí být upevněna ve frézovacích stolech. Je řeč hlavně o stopkových frézách na frézování spojů, dvířek na nábytek a velkých profilů třeba na římsy nebo ozdobné lišty.

Nový obrázek (1)

Dalším vodítkem při výběru fréz může být i to, že velcí výrobci těchto fréz značí na dříku informace o dané fréze a také symbolem Nový obrázek (5) , který značí správné ustavení – zasunutí v kleštině. To proto aby nedošlo při frézování ke zlomení.

Nový obrázek (2)

Pokud má fréza vodící ložisko na spodu, měl by být mezi frézou a ložiskem kroužek – podložka zamezující (alespoň částečně) průchodu nečistot a prachu do ložiska.
Nový obrázek (6)

Další věc je i ta, že k „profi“ frézám lze v případě poškození nebo ztráty celkem snadno koupit ložisko, podložku a upevňovací šroub jako náhradní díl.
Tvar těla frézy je dán jejím profilem. V případě frézy profilové musí být tělo dostatečně veliké, aby co nejvíce podepíralo tvarovaný napájený tvrdokov.

Nový obrázek (4)

No a tvrdokovové plátky HW na frézách? To by mohlo být téma na celou další kapitolu. Tak sledujte příští příspěvky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s