Deset tipů pro čisté frézování stopkovými frézami Díl II.

Posted: 4.8.2014 in Novinky k nástrojům

Deset tipů pro čisté frézování stopkovými frézami
Díl II.

Slinutý karbid (zkráceně SK) je materiál pro výrobu obráběcích nástrojů.
Nejčastěji se skládá z karbidu wolframu (chemický vzorec WC) a kovového kobaltu. Z těchto složek se vyrábí spékáním (sintrováním, slinováním). Na ocelové obráběcí nástroje (vrtáky, soustružnické nože, frézy aj.) se připevňují pomocí pájení břitové destičky ze slinutého karbidu sloužící jako řezné hrany.
Slinuté karbidy jsou výrobky práškové metalurgie. Jsou tvořeny jemnými částicemi tvrdých karbidů některých kovů, jako W, Ti a Ta, které jsou navzájem pojeny zpravidla kobaltem. Poměrné množství jednotlivých druhů karbidů a kobaltu určuje pak vlastnosti slinutého karbidu. Tento prášek se pak spéká za vysokého tlaku.
A tady se tvoří rozdíly. Vyrábí se jak kvalitní tvrdokov z jemných částic pevně spečených za vysokého tlaku, tak i jakost horší (ale levnější) z částic hrubších a spečených za nižšího tlaku.

Nový obrázek (31)
Nový obrázek (30)

 

 

 

 

 

Značka Freud používá tvrdokov, který se skládá z mikro-zrn, menší velikosti než ostatní třídy. Kromě toho se do karbidu přidává i titan, takže je odolný proti působení chemických látek. Tím se daří udržovat déle ostré hrany.

Nový obrázek (33)
Nový obrázek (32)

Většina výrobců nabízí frézy ze standardního karbidu, který není schopen udržet správně ostré hrany. Po několika řezech standardní karbidy nevykazují nijak výrazné nedostatky, ale obecně řečeno, bez správného složení karbidu nebude životnost nástroje tak vysoká.
Závěrem: Dle zkušeností, které máme, se ukazuje, že levné frézy jsou drahé. Levné frézy je nutno častěji ostřit. Běžná cena jednoho ostření stopkové frézy je cca 60-80 Kč. Tuto částku vynaložíte méněkrát u kvalitnější frézy a používanou frézu budete kupovat v kratších intervalech.
Habilis Tools

Zdroj:
Freud IT.
HUMÁR, Anton. Materiály pro řezné nástroje. Praha: MM publishing, 2008, 235s. ISBN 978-80-254-2250-2.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s