Mohl bych si sám nabrousit stopkovou frézu s HM břity?

Posted: 20.11.2014 in Novinky k nástrojům

Často se nás ptají:

Mám pájené stopkové frézy, které jsou již otupené a při frézování pálí obráběné dřevo. Mohl bych si frézu ještě nabrousit nebo si již musím koupit novou?

????????????????

Naše rada zní:
Pečlivě si frézu prohlédněte. Podívejte se, zda hrana břitu není zaoblená a zda břit frézy není poškozen (částečné odlomení nebo nalomení). Pokud ano, tak v takovém případě dejte frézu raději nabrousit specializované brusírně. Břity u profesionálních fréz lze totiž naostřit více jak 5x a cena ostření je cca 30,- Kč za jeden HW břit frézy.

Ale v případě, že se jedná jen o mírné opotřebení, zvládnete přeostřit frézu sami. Jak?
Nejprve sundejte vodící ložisko na spodu frézy (pokud ho fréza má). Nános pryskyřice na těle frézy doporučujeme odstranit. Udělejte to nejlépe profesionálními rozpouštědly na pryskyřici. Jestli je nemáte, zkuste to mechanicky pomocí mosazného kartáče, který je šetrnější k břitům, anebo dostupnými rozpouštědly, které máte většinou při ruce (např. benzín, líh apod.).

Takto očištěnou frézu pak snadno přeostříme DIA brouskem. My doporučujeme Diamantový brousek DMT. Tyto brousky mají obvykle tři druhy hrubosti. Tou hrubší začínáme a jemná je na finiš.
Brousky průběžně namáčíme do vody, aby se nám zrno v brousku nezaneslo. Frézu ostříme jen z plochy (jako je to na obrázku).

 

Tip: očistěte i ložisko od nečistot a jemně jej promažte.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s