703697_01_P_WE_8

Nový hoblík Kocour od firmy Veritas je exkluzivním nástrojem pro tvorbu přesných drážek či jejich začišťování apod. Díky své skutečně velkoryse dimenzované konstrukci je při práci velmi stabilní a přesný. Rukojeti z bubinga ideálně padnou do ruky, velký otvor ústí umožňuje přesnou manipulaci a sledování práce. Naprosto dokonale přesné seřízení želízka umožňuje nastavení i velmi jemné třísky. Doobjednat lze také doraz, který lze umístit vlevo či vpravo od korpusu a lze jej použít na rovné i zakřivené objekty.

Rozměry: 145 x 90 mm, obsahuje rovná želízka o šířce 12,5 mm a jedno špičaté želízko o šířce 12,5 mm, hmotnost 900 g.

 

Ruční hoblík Kocour

IMG_4496

Tradiční dřevěné zpracování tohoto hoblíku

vystřídaly nové kovové verze, které jsou vyráběny v několika velikostech. Ty jsou obvykle dodávány s hloubkoměry, rukojeťmi a různě tvarovanými noži. Ale jedna věc těmto moderním verzím hoblíků chybí, je to schopnost pracovat na ploše větší, než je základna. Chcete-li ručně zarovnat zapuštěnou plochu nebo propadlý povrch mnohem širší než samotný nástroj, připevněte širokou dřevěnou plochu (rovná prkénka) pomocí šroubů přes otvory v těle hoblíku (často určených k tomuto účelu) na základu nástroje, jak je znázorněno na obrázku. Připevněte přídavné dřevěné prodloužení dostatečně velké k hoblíku. Jak je znázorněno, nástroj je umístěn ve středu mezi prkny. To je dobré pro snadnou manipulaci hoblíku blíže ke stranám, do rohů, nebo podél okraje.

Tým Habilis Tools

obr.hoblík Kocour

Není žádným tajemstvím, že si můžete i Vy sami vyrobit úhlednou dřevěnou terasu, schůdky, verandu, zápraží a podobně, na které bude radost pohledět a rádi se s nimi pochlubíte nejen svým přátelům.

Decks1-1024x7683

My Vám dnes představíme přípravek Kreg Deck Jig, který jsme pro Vás sami vyzkoušeli na výrobě nové terasy a který Vám jistě bude dobrým pomocníkem při těchto pracech. Za použití minimálního množství dalšího nářadí s ním totiž vytvoříte dílo hodné mistra :-)
Kreg Deck Jig má přímočarý přístup, který využívá neuvěřitelně silné spojení dřeva – k – dřevu šikmě a přesně umístěných samořezných šroubů. Vytvoříte si tak příjemný pohled na terasu z prken bez nevzhledných hřebíků nebo špatně zapuštěných šroubů. Speciálně navržené samořezné šrouby v provedení s povlakem, nebo nerez jsou přesně vedené v úhlech v kraji prkna, takže zůstávají skryté.
Střídáním ročních období a při změnách počasí se tradiční upevnění prken hřebíky, sponami nebo kolmě vrtanými šrouby začne uvolňovat a dovolí tak prknům se kroutit. Výsledkem je zvlněná a popraskaná terasa.

-kreg-deck-jig Přípravkem Kreg Deck Jig připevníte prkna samořeznými šrouby, které zůstanou skryté po celé délce prken a jejich šikmé uložení zabraňuje jejich samovolnému uvolňování.

Pohledná rovná terasa bez viditelných spojů, třísek a prasklin – jen taková Vám bude dělat radost. 

Přípravek Kreg Deck Jig má zapuštěná tři kalená pouzdra v pevném a pružném plastu. Tato pouzdra jsou navržena v takových úhlech, která jsou rovnoměrná mezi funkčností a estetikou.

Spoj terasového prkna ke spodnímu podkladovému hranolu je velmi rychlý a snadný.
Nejprve připevníme do roviny první prkno buď svěrkou, nebo prvním fixačním spojem. K němu si připravíme další prkno, od kterého začneme pracovat s přípravkem Kreg Deck Jig. Mezi prkna si dáme distanční dorazy (viz. obrázek) dle potřeby přesných rozestupů terasových prken.

Přípravek Kreg Deck Jig dáme na hranu prkna v místě, kde je pod prknem podkladový hranol. Horní rukojeť Vám umožní snadné a bezpečné zacházení s přípravkem a úplnou kontrolu při vrtání.

Zafixování terasového prkna je pak jednoduchý proces o pár krocích.
Nejprve vyvrtejte otvor do dřeva speciálním vrtákem, který vložíte do jednoho z otvorů podle toho, zda vrtáte v ploše nebo v krajích. K tomu jsou určena tři kalená pouzdra, která přesně vedou směr vrtáku. Hloubku vrtání si předem nastavíte pomocí dorazového kroužku, který je součástí balení.

KJDDECKBIT-DeckJigBit-MainCOB
Přípravek po vyvrtání držte na místě, do vyvrtaného otvoru vložte šroub a utáhněte dlouhým čtvercovým imbusem.

Nyní vše jednoduše opakujte na druhé straně prkna a první přítlačný spoj je hotový.
Teď už jen zbývá vše opakovat tak dlouho, než budete mít hotové své vlastní mistrovské dílo…
V praktickém balení je samotný přípravek Kreg Deck Jig, pouzdra, distanční podložky na rozestupy mezer mezi prkny, vrták, čtvercový imbus s dvěma kroužky pro nastavení hloubky vrtání, vzorky šroubů – ty Vám ale asi nevystačí na celé dílo  a pro případ dalšího názorného zobrazení, jak s přípravkem pracovat, je součástí balení i DVD.

Tady je pár fotografií z naší vlastní práce na terase. Po uložení trámů do roviny jsme si na místě zakrátili všechny prkna do potřebné délky a samotné upevnění všech prken nám trvalo s přípravkem Kreg Deck Jig jen pár minut. Je to snadné, rychlé a efektní.

Nový obrázek (3)

S tímto přípravkem máte celou řadu možností, jak využít efektivního a pevného spoje, jako například při tvorbě dřevěných schodů, plotu, zahradního nábytku, obložení bazénu, ostění a podobně.
My Vám přejeme mnoho a mnoho tvůrčích úspěchů!!!
Tým Habilis Tools

Nový obrázek (4)

 

Přípravek Kreg Deck JigNový obrázek (5)

100 ks šroubů                Nový obrázek (6)

700 ks šroubů                  Nový obrázek (7)

 

banner saw (2)a1

Japonské pily – Noko Giri

Japonské pily ve velmi krátké době zaujaly důležitou pozici v odvětví ručního nářadí na opracovávání dřeva v Evropě.
Pracuje se s nimi s velkou přesností a neuvěřitelnou lehkostí – vyzkoušejte!
Téměř dvě desítky let se dovážejí tyto japonské nástroje do Evropy, dlouhaleté zkušenosti zaručují špičkovou kvalitu nabízených pil.

Na trhu jsou dva základní typy pil. Je třeba rozlišovat pily z tradičního designu a ty s vyměnitelnými listy.
Vzhledem k různým výhodám, jako je delší životnost a nižší riziko zlomení, jsou dnes, i v Japonsku, z 90% používány pily s vyměnitelnými listy.

Tenké listy = málo řezné síly

Konvenční pily jsou tlačeny. To vyžaduje poměrně silné ruce, aby byla zajištěna dostatečná stabilita. Proto přicházejí v úvahu japonské pily. Listy mohou být velmi tenké, protože se používají pouze v tahu a neohýbají se. Řezná spára je jemnější, přesnější, a požadovaná řezná síla mnohem nižší.

Nový obrázek


Speciální ozubení = čistý řez

Nový obrázek (10)

Trapézové zuby – přednostně pro příčné řezání. Zuby jsou broušeny proti sobě, řez probíhá třemi zkosenými hranami, velmi ostře odděluje vlákna dřeva, zůstává velmi čistý povrch.

 Nový obrázek (11)

Trojúhelníkové zuby – přednostně pro podélné řezání. Po celé délce listu je vyšší vzdálenost mezi zuby, to usnadňuje řezání a zvyšuje účinek.

Nový obrázek (12)

 

Univerzální zuby – smíšená forma výše uvedených typů zubů. Určeny pro řezy napříč a podél vláken dřeva.
Typy

Dozuki – nejtenčí list, vysoká přesnost řezání, důraz na stabilizaci, omezená hloubka řezu.

Nový obrázek (13)

Ryoba – oboustranně ozubená, na jedné straně trapézové zuby a na druhé trojúhelníkové. Patří mezi nejvšestrannější japonské pily, a proto jsou nejčastěji používané. Zvláštní typ je Restauro, která je pružnější.

Nový obrázek (14)

Kataba – jednostranně ozubená, listy bez výztuže pro hluboké a dlouhé řezy. Zvláštní formy Kataba jsou Kobiki (pro podélné řezání) a Kugihiki (ohebná, řez do oblouku).

Nový obrázek (15)

Rukojeti jsou obvykle vyrobeny z lehkého dřeva Hinoki a pro lepší přilnavost a příjemnější držení jsou zabalené v ratanu. Jsou poměrně dlouhé, aby se pily lépe ovládaly a byly umožněny větší průřezy za použití obou rukou.

                             Popis a součásti originální japonské pily DICK

Nový obrázek (3)

Pily s výměnnými listy
Vzhledem k vysoké tvrdosti špiček zubů (70 Rockwell) se jednorázové listy vyznačují extrémně dlouhou životností. Kromě toho, ve srovnání s tradičními pilami, je zde vyšší mez pevnosti, protože kořen zubu zůstává měkčí, a proto pila zůstává elastická.
Nový obrázek (4)

 

S těmito dvěma značkami „Gyokucho Razor Saw“ a „Z-Saw“ máme zkušenosti více než 10 let. Zaručujeme bezpodmínečnou kvalitu, s těmito pilami je opravdu radost pracovat.

Jednotlivé části těchto pil jsou maximálně ostré s nejvyšší přesností.
Každý list je podroben konečné mikroskopické kontrole.
Ozubení pil je v podstatě vhodné jak pro měkké, tak i tvrdé dřevo.

Technika řezu

Řežte s minimálním úsilím jednotlivými tahy, které tvoří přibližně 2/3 délky čepele.
Pila se zařezává sama vlastní vahou. V tomto případě platí, že čím nižší je síla, tím lepší je průměrný výsledek. Při změně úhlu sklonu pily během řezání (do oblouku) se zlepšuje řezný výkon a ozubení zůstává volné.

Incize

Při řezání zubů nejprve nastavte pilu v malém úhlu a řez veďte podél značení, teprve pak si pilu nakloňte kolmo k zemi.

Vyznačení

Pro přesné řezy si vyznačte místo tužkou. Položte pilu tak, aby čára byla sotva vidět.

Jakou velikost pily?

Pravidlo: Délka čepele by měla být alespoň dvakrát větší než délka řezu (tloušťka obráběného materiálu).

Drhnutí

Pokud pila nepracuje plynule, můžete změnit úhel (20 -90°) k obráběnému materiálu. Také se ujistěte, že výrobek spočívá na pevném povrchu a je dostatečně sevřen proti posunutí.

Řezání pilou

Přiložte pilu v zadní části (u rukojeti) a použijte nákres jako vodítko.
Začněte řezat krátkými tahy.

Nový obrázek (5)

 

Centrické vedení

Nový obrázek (6)

Spusťte pilu symetricky na obráběný materiál tak, aby byl list v zaměření obou očí.

Obouruké pily
Nový obrázek (7)

U větších výrobků je možné obouruční vedení pily. Jednu ruku (pravou) doporučujeme dát na zadní konec rukojeti a druhou (levou) do blízkosti vlastního listu pily.

Oddělování částí v podélném řezu
Nový obrázek (8)

Použijte malý klínek, který zabraňuje narušení podélných řezů čepele a usnadňuje řezání.

Zakracování
Nový obrázek (9)

Díky všestrannosti těchto pil se zvýšila přesnost, a to zejména u velkých průřezů.

Kterou pilu vybrat?

Věnujte pozornost formálnímu rozlišení (Dozuki, Kataba, Ryoba, skládací pila) a zamýšlenému použití (dřevo, deskový materiál, plast), stejně tak jako směru řezu (příčný, podélný nebo diagonální). Jsou zde tři faktory, které jsou důležité pro výběr správné pily.

Tyto zvláštní aspekty jsou:

  1. Tloušťka listu
  2. Pružnost
  3. Rozteč zubů


Funkce a definice:

Tloušťka listu

Pily s tenčí tloušťkou listu mohou konat rychlejší řez a úsporu energie. Japonské pily mohou být tenčí než tradiční, protože jsou zatíženy v tahu.

Tloušťka čepele je konstantní u téměř všech pil od zadní strany těsně k zubům. Výjimkou jsou Silky ® pily a ručně vyráběné pily. V těchto modelech je skutečná tloušťka měřitelná pouze na zadní straně.

Pružnost

Ohebnost ovlivňuje korekci pilového řezu, jemnost řezné plochy a působící sílu.

Vychýlení zubů pily je střídavě vpravo a vlevo. Toto opatření odpovídá šířce řezu. Nastavení zubů způsobí, že pilový list bez přerušení klouže v materiálu. Tření by jinak bylo velmi velké. Silky ® pily a ručně vyráběné pily jsou broušené po celé šířce, abychom dosáhli extrémně čistého řezu při nízké šířce řezu. Z ohebnosti a tloušťky čepele lze vypočítat korekci řezu a čistotu povrchu řezu. Je-li tato míra mezi 0,15 a0,35 mm, směr řezání lze snadno opravit, používá se pro řezání dřeva v mokré oblasti nebo hrubé řezy.

U pily s hodnotou 0,1 až 0,15 mm je korekce velmi obtížná. Čím vyšší je hodnota, tím menší síla je vyžadována. Naopak, menší hodnota značí velmi čistý řez.

Důležité

Tloušťka listu = hodnota mezi 0,15 a 0,35 mm

Lehce opravíte pilový řez

O něco méně úsilí

Tloušťka listu = hodnota 0,1 – 0,15 mm

Řezy rovnou bez korekce směru řezu

Nejčistší řezné plochy
Rozteč zubů

Pokud je rozteč zubů velká, může být více materiálu přepravováno v zubech a řezy rychlejší. Povrch řezu není tak čistý. Malá rozteč zubů na druhé straně umožňuje nejčistší řeznou plochu, protože má více zubů v záběru. Zuby jsou menší, ale nedostanou se tolik hloubky a nemohou odnést tolik materiálu v mezerách mezi zuby.
To má za následek v následujícím přehledu:

Zubní mezery mezi 1,5 a3,5 mm (pro trapézové a univerzální zuby) a rozteč zubů 4-5 mm (s trojúhelníkovými zuby)

Rychlé dosažení konce řezu

Mírně hrubší plocha průřezu

Zubní mezery mezi 1 a1,5 mm (pro trapézové a univerzální zuby) a rozteč zubů 3-4 mm (s trojúhelníkovými zuby)
Velmi čisté řezné plochy

Mírně nižší průměrný výkon

Rozteč zubů se měří od hrotu jednoho zubu k druhému.
V katalogu je vždy stanoveno provedení ozubení (Např. trapézové zuby 1,5 mm).

Zdroj Dictum