Zajímavosti

 

Nový obrázek (3)

V posledních letech dochází ke stéle masivnějšímu rozšíření nástrojů s výměnnými SK ( HM-tvrdokovovými ) žiletkami případně SK blankety. To je zapříčiněno nejenom jejich lepšími užitnými vlastnostmi, ale postupem času i stále menším rozdílem v cenové hladině jednotlivých srovnatelných nástrojů. Dokonce u „na zakázku“ vyráběných položek je v mnohých případech cena žiletkové verze nižší než verze pájené. K rozmachu žiletkových nástrojů bezesporu přispívá i ta skutečnost že ceny univerzálních žiletek v poslední době klesly až o polovinu.
Tvrdokovová SK žiletka – je univerzální nůž, který je katalogovou položkou výrobců žiletek. V naprosté většině případů jde o pravidelný tvar, který se už dále obvykle neupravuje. Rozměry jsou nejčastěji délka x 12 x 1,5, délka x 9 x 1,5, 14x14x2(1,2), případně radisové nožíky.
Blanket je tvrdokovový nůž síly 2mm (u některých výrobců i 3mm) s vybroušeným profilem ať už katalogovým nebo zakázkovým. Vyrábí se v rozměrech běžně od 15x15mm do 80x40mm
Mezi hlavní výhody a přednosti žiletkových nástrojů patří:
 • Stálá geometrie ostří. Odpadá transformace řezných úhlů postupným broušením pájené SK destičky.
 • Nulové riziko změny geometrie díky neodbornému broušení.
 • Stálá geometrie nástroje. Při výměně žiletek jsou zachovány přesné rozměry což je důležité například při čepování nebo u okeních případně jiných sestav nástrojů.
 • Možnost volby materiálu břitu (žiletky) dle obráběného materiálu. Pryč je doba kdy v sortimentu standardních rozměrů žiletek vystačili prodejci s pouze univerzální jakostí karbidu. Tvrdokovové žiletky se dodávají v širokém spektru od speciálních na měkké dřevo přes univerzální až extra tvrdé na opracování tvrdé MDF (HDF).
 • Rychlou výměnu otupeného nebo jinak poškozeného ostří. Což v mnohých případech může vést k výrazným úsporám, kdy není nutno vlastnit dva nástroje ale pouze jeden (pro zachování kontinuální výroby).
  Dodávaná materiálová provedení SK tvrdokovových žiletek.
  V kompletním spektru jakostí se dodávají nejpoužívanější rozměry.
 • HE40 Speciální typ karbidu určený pro frézování měkkého dřeva. Speciální struktura umožňuje broušení velmi ostrých úhlů břitu a zapříčiňuje vynikající řezné vlastnosti srovnatelné s dokonale nabroušeným vysoce jakostním HSS.
 • HE40 leštěné Povrch oproti HE40 zušlechtěn velmi jemným broušením pro optimální kvalitu obrobeného povrchu
 • MG18 Použití především pro frézování tvrdého dřeva. Struktura je optimalizována i pro broušení ostrých úhlů břitu.
 • MG18 leštěné Povrch oproti MG18 zušlechtěn velmi jemným broušením pro optimální kvalitu obrobeného povrchu
 • HC35-HC20 Pro univerzální použití na výrobu rádiusových nožíků a některých tipů čtyřstraně broušených předřezů. S rostoucím číslem v označení roste houževnatost a klesá tvrdost.
 • HC05 Použití především jako univerzální na obrábění rostlého dřeva a aglomerovaných materiálů. Standardní jakost karbidu zaručuje dobrou kvalitu za nízkou cenu.
 • KCR08 Univerzální pro všeobecné použití, díky příměsi chromu, submikronové zrnitosti, vysoké tvrdosti a houževnatosti je vhodný pro většinu aplikací od frézování měkkého dřeva přes překližky (PDP) až po frézování tvrdých materiálů jako jsou MDF a DTD. Oproti HC05 delší životnost a lepší řezné vlastnosti.
 • MG06 Submikronová zrnitost a vyšší tvrdost předurčují tento tip karbidu pro obrábění překližek a aglomerovaných materiálů bez povrchové úpravy (laminátu) – DTD + PDP.
 • SMG02 Ultra jemná zrnitost a vysoká tvrdost zaručuje dlouhou životnost při obrábění aglomerovaných materiálů jako je DTD, MDF, HDF a to i povrchově upravených (LDTD). 2x delší životnost oproti MG06.
 • UMG04 Ultratvrdý tip karbidu s nejjemnější zrnitostí je určen zejména pro opracování tvrdých aglomerovaných materiálů jako je LDTD, HDF. Jde o variantu, která ekonomikou svého provozu může nahradit DIA (PCD) nástroje. Cca 3x delší životnost oproti SMG02.
 • Vypracoval : Ing. Aleš Dvořáček, Habilis Tools – poradenství a technická pomoc zákazníkům

Pomohl Vám tento článek? Okomentujte ho.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s